Головна » Виховна година не потрібна!

Виховна година не потрібна!

Чи є в твоєму навчальному закладі виховна година?

Це одне з питань анкети батьків школярів.


Виховна година не потрібна!

Не секрет, що в класах Нової української школи (НУШ) виховання інтегроване в освітній процес.

Однако чомусь в більшості навчальних закладів раз на тиждень навіть нушівці змушені приходити на нульовий урок або залишатися після занять. Та й не тільки вони.


Ми спитали в Департаменті гуманітарної політики Дніпровської міської ради:

Хто вирішує – проводити виховну годину чи ні?

Відповідно до статей 23, 26 Закону “Про освіту” закладам освіти гарантовано академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію; керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за діяльність закладу освіти.


Згідно зі статтею 15 Закону України “Про повну загальну середню освіту” (далі – Закон) виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу в закладах освіти. У межах академічної та організаційної автономії, відповідно до частини 4 статті 10 Закону, визначення форм організації освітнього процесу є внутрішніми питаннями кожного закладу освіти, його педагогічної ради та завданнями педагогічних працівників.


Виховання учнів проводиться через:

– внесення ціннісних складових у зміст навчальних предметів (досягнення цілей різних змістових ліній через навчальні предмети. Серед них – відпрацювання учнями конкретних здоров’язбережувальних навичок і умінь, належних поведінкових дій, їх мотивацію на здоровий і безпечний спосіб життя, розв’язання конкретних навчальних і життєвих ситуацій; виховання усвідомлення цінності власної держави, демократичних свобод, соціальної активності та відповідальності тощо);

– взаємодію учителя з учнем на партнерських засадах як на уроках, так і в позаурочний час (активне включення дітей в організацію навчального дня, партнерство між учителем, учнем та батьками);

– використання вчителем демократичного стилю спілкування з учнями;

– створення умов для творчої самореалізації кожної особистості (навички командної та проєктної роботи, де учитель здійснює управлінську функцію і спонукає до пошукової роботи).


Крім того, для вчителів та батьків на сайті МОН доступний розділ “Виховна робота та захист прав дитини”. Він містить програми позакласної роботи з учнями різних вікових груп, посилання на корисні ресурси та навчальні матеріали з особистісної безпеки, базові знання про безпеку в Інтернеті тощо.

Як бачимо, обов’язкова виховна година аж ніяк не входить до рекомендованого переліку заходів з виховання школярів і є невиправданим навантаженням на дітей.

Тож питання до директорів шкіл: ЧОМУ?!


PS. Батьківський рейтинг шкіл Дніпра рахує наявність виховної години як мінус школі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *